Na narty w Polsce – legenda ikon

W przewodniku “Na narty w Polsce” wykorzystuję szereg ikon, aby w szybki sposób dać pogląd na infrastrukturę, usługi, komunkację na stoku, dojazd do ośrodka. Poniżej znajduje się lista ikon wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.

Infrastruktura ośrodka narciarskiego

Trasa narciarska zjazdowa.
W ośrodku są/nie ma/nie mam informacji o istnieniu narciarskich tras zjazdowych.
Trasa zjazdowa o określonym stopniu trudności.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu trasy zjazdowej o danym stopniu trudności; o stopniu trudności informuje kolor kółka w prawym dolnym rogu ikony.
Trasa bardzo łatwa.
W ośrodku jest trasa zjazdowa o stopniu trudności: łatwa; trasa szeroka, otwarta, lekko nachylona, oddzielona od trudniejszych tras, przeznaczona dla początkujących narciarzy do nauki jazdy; tras zielonych nie ma w oficjalnym oznaczeniu tras narciarskich obowiązującym od 2021, ale oznaczenie to jest jeszcze stosowane przez ośrodki narciarskie w Polsce; pochylenie stoku na trasie zielonej to max. 12 stopni (21%) a średnio 9 stopni (15%).
Trasa łatwa.
W ośrodku jest trasa zjazdowa o stopniu trudności: łatwa; trasa dość szeroka z możliwymi przewężeniami, o maksymalnym pochyleniu do 17 stopni (30%), średnim ok. 12 stopni (21%); służy do nauki i doskonalenia techniki jazdy; oznaczenie niebieskie trasy zielonej należy do systemu oznaczania trudności tras zjazdowych stosowanych od 2012 r.
Trasa trudna.
W ośrodku jest trasa zjazdowa o średnim stopniu trudności; trasa szeroka z możliwymi przewężeniami, o maksymalnym pochyleniu do 22 stopni (40%), średnim nachyleniu ok. 16 stopni (29%); przeznaczona dla osób swobodnie poruszających się na nartach/snowboardzie chcących spróbować swoich sił na stokach o większym nachyleniu, wymagających dobrych umiejętności jazdy i łatwego podnoszenia się po upadku; nie są to trasy przeznaczone dla początkujących i do nauki lub doskonalenia techniki jazdy; na trasach czerwonych można spotkać narciarzy rozwijających dość znaczne prędkości w czasie zjazdu.
Trasa bardzo trudna.
W ośrodku jest trasa zjazdowa o bardzo dużym stopniu trudności; na trasie takiej występują duże do ekstremalnie dużych nachyleń, muldy, przewężenia, niespodziewane zakręty; przeznaczona jest dla narciarzy o bardzo dobrej technice jazdy, którzy bardzo dobrze opanowali technikę jazdy z krótkimi zakrętami, nie boją się prędkości oraz przestrzeni; są to trasy ekstremalnie trudne, na których pochylenie jest większe niż 22 stopnie (40%) a średnie pochylenie przekracza 16 stopni (29%).
Trasa narciarska biegowa.
W ośrodku są/nie ma/nie mam informacji o istnieniu narciarskich tras biegowych.
Snowpark.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu snowparku (rozumianego jako oddzielnie przygotowany obszar/trasy z przeszkodami i formami terenowymi do ćwiczenia sportów ekstremalnych na desce lub nartach.
Snowtubing.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu wydzielonego obszaru lub trasy, na której można zjeżdżać na dmuchanych kołach-dętkach.
Sztuczne naśnieżanie stoku.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu sztucznego naśnieżania tras lub konkretnej trasy.
Oświetlenie trasy.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu oświetlenia tras lub konkretnej trasy (możliwość jazdy po zmroku).

Usługi ośrodka narciarskiego

Serwis sprzętu narciarskiego.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu serwisu sprzętu narciarskiego.
Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Szkółka narciarska.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu szkółki narciarskiej (możliwość nauki jazdy na nartach/snowboardzie pod okiem instruktorów).
Przedszkole narciarskie.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu przedszkola narciarskiego organizującego zajęcia zorganizowane (gry, zabawy, ćwiczenia na śniegu, o określonym czasie trwania) dla najmłodszych pod opieką kadry opiekunów i instruktorów.
Restauracja lub bar przy stoku.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu restauracji lub baru oferującego ciepłe posiłki i napoje.
Własna baza hotelowa ośrodka.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu własnej bazy hotelowej tuż przy stoku (w odległości do max. 500 m od stoku).

Komunikacja na stoku

Taśma transportowa, dywan.
Wyciąg (o ile można to nazwać wyciągiem 😉 ) stosowany zwykle na oślich łączkach, stokach dla najmłodszych oraz adeptów sztuki narciarskiej.
Wyciąg orczykowy lub tależykowy.
W ośrodku działa wyciąg orczykowy (pojedyńcze lub podwójne) lub tależykowy.
Wyciąg krzesełkowy.
W ośrodku działa wyciąg krzesełkowy.
Kolej linowa gondolowa.
W ośrodku działa kolej linowa gondolowa – wiele wagoników o małej pojemności na jednej linie poruszających się w trybie ciągłym.
Kolej linowa.
W ośrodku działa kolej linowa – dwa wagoniki o dużej pojemności kursujące na zmianę góra-dół.
Kolej linowo-terenowa.
W ośrodku działa kolej linowo-terenowa – dwa wagoniki o dużej pojemności, podłączone do liny napędowej, poruszające się po szynach, kursujące na zmianę góra-dół.

Dojazd do ośrodka

Parking przy stoku.
W ośrodku jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu parkingu przy stoku.
Przystanek autobusowy przy stoku.
W bezpośredniej bliskości ośrodka jest/nie ma/nie mam informacji o istnieniu przystanku komunikacji autobusowej.
Najbliższa stacja kolejowa.
Najbliższa stacja kolejowa w pobliżu ośrodka umożliwiająca dojazd pociągiem bezpośrednio do miejscowości, w której znajduje się ośrodek lub z przesiadką na inny środek transportu, jednak z założeniem że przejazd dodatkowym środkiem transportu będzie trwał nie dłużej niż 40-60 minut.